Vincent van Gogh i winogrona

Vincent van Gogh i winogrona

„Sztuka – to człowiek, dodany do natury” napisał van Gogh.

Sztuką jest także uprawa winorośli i wytwarzanie wina.

Jak przepiękna jest to roślina, która na pewno przez Boga stworzona być musiała, aby jej owoce sercu i ciału człowieka oraz duszy jego służyć mogły, wiedzą chyba wszyscy.

Jak miał powiedzieć Thomas Stiltz – tworzenie wina i malowanie obrazów wiele wspólnego ma ze sobą.

„Sztuką kompozycji bowiem jest też dobre wino, a jego jakość zależy nie tylko od umiejętności winiarza, ale również od jego pasji i poświęcenia.

Najwybitniejsi winiarze, tak jak najwybitniejsi malarze, są po prostu obdarzeni talentem.

Wino jest dziełem sztuki, a ci, którzy je tworzą są artystami” (www.bodega.pl).

Wiemy, że talent winiarzy, że piękno winnic, winorośli, winogron i wina, a także ich znaczenie w życiu człowieka, wielcy malarze w swej twórczości zauważyć i docenić też chcieli.

Wśród nich był i Vincent van Gogh, którego jedynym obrazem sprzedanym za jego życia była „Czerwona winnica”, za który zapłacono 400 franków.

Van Gogh w jednym ze swoich listów stwierdził „Nie znam lepszej definicji sztuki niż: Sztuka to człowiek dodany do natury – natury, realności, prawdy, z których artysta wydobywa sens, interpretację, charakter, które wyraża, odsłania, wydobywa, wyzwala, wyjaśnia” (Vedovello F., 2003).

Van Gogh był odkrywcą natury, kwiatów, wsi i człowieka, był poszukiwaczem światła i  koloru. Franco Vedovello (2003) pisze w swej książce, że „van Gogh nie „chwytał” światła na płótnie, nie kładł na przedmiotach, ale sprawił, że światło wynurza się, wybucha, zmierzając do środka obrazu, i w ten sposób wyzwala się w błyskach”.

Kolor żółty był kolorem van Gogha, kolorem najbliższym słońca, czy też światła, jak miał mawiać Johann Wolfgang Goethe.

Vincent van Gogh przebywając w Paryżu od marca 1886 do lutego 1888 namalował obrazy, na których możemy zobaczyć winogrona razem z innymi owocami – jabłkami, gruszkami i cytrynami (patrz poniżej obrazy pt. Martwa natura z jabłkami, gruszkami, cytrynami i winogronami; Martwa natura z winogronami;  Martwa natura z winogronami, gruszkami i cytrynami).

Paryż, to okres dużej wrażliwości van Gogha na piękno koloru. Do swojego przyjaciela pisał „Namalowałem serię kolorowych studiów, tylko kwiaty, czerwone maki, chabry, niezapominajki, róże białe i różowe, żółte chryzantemy; szukałem kontrastów niebieskiego z pomarańczowym, czerwieni z zielenią, żółci z fioletem, szukałem tonów złamanych i neutralnych, żeby zharmonizować ostre przeciwstawienia, próbowałem oddać intensywne kolory, a nie harmonię szarości” (Vedovello F., 2003).

Malując martwą naturę z owocami van Gogh  szukał harmonii między kolorami oraz między światłem i cieniem.

Studia nad barwami, zwłaszcza zbliżonymi do koloru słońca są widoczne praktycznie na każdym obrazie van Gogha.

Pobyt w Arles od 20 lutego 1888 do maja 1889 roku, to okres w życiu artysty, w którym namalował między innymi obrazy:  Zielona winnica oraz Czerwona winnica.

W sierpniu 1988 roku van Gogh pisał „Słońce, które nie znajdując lepszego określenia nazwę żółtym, koloru bladej siarki, bladocytrynowozłotym. Jakim pięknym kolorem jest żółty!”.

Jak ważny jest kolor w życiu człowieka, wie każdy artysta, także i ten, który jest twórcą wina – winiarz, którego dzieła, czyli wina są oryginalną, niepowtarzalną kompozycją odcieni czerwieni,  różu, kolorów gleby i nieba, czy też  kolorów wschodzącego i zachodzącego słońca.

©  Roman Andrzej Śniady

Literatura:

http://www.bodega.pl

http://www.vggallery.com/international/polish/index.html

http://www.vangoghgallery.com/

Vedovello F.2003. Vincent van Gogh. Życie i twórczość. Arkady, Warszawa

***

Zdjęcia obrazów :

The Green Vineyard. Oil on canvas, 72.0 x 92.0 cm.Arles: September, 1888. F 475, JH 1595.

Otterlo: Kröller-Müller Museum

http://www.vangoghgallery.com/catalog/Painting/178/Green-Vineyard,-The.html

http://www.vangoghgallery.com/catalog/image/0475/Green-Vineyard,-The.jpg

http://www.vggallery.com/painting/p_0475.htm

***

The Red Vineyard Oil on canvas.75.0 x 93.0 cm.Arles: November, 1888,F 495, JH 1626.

Moscow: Pushkin Museum

http://www.vangoghgallery.com/catalog/Painting/466/Red-Vineyard,-The.html

http://www.vangoghgallery.com/catalog/image/0495/Red-Vineyard,-The.jpg

http://www.vggallery.com/painting/p_0495.htm

***

Still Life with Apples, Pears, Lemons and Grapes.Oil on canvas. 46.5 x 55.2 cm..Paris: Autumn, 1887. F 382, JH 1337.   Chicago: The Art Institute of Chicago
http://www.vggallery.com/painting/p_0382.htm

***

Still Life with Grapes, Pears and Lemons.Oil on canvas.48.5 x 65.0 cm.Paris: Autumn, 1887.F 383, JH 1339    Amsterdam: Van Gogh Museum
http://www.vggallery.com/painting/p_0383.htm

***
Still Life with Grapes.Oil on canvas.32.5 x 46.0 cm.Paris: Autumn, 1887 F 603, JH 1336

Amsterdam: Van Gogh Museum

http://www.vggallery.com/painting/p_0603.htm

Reklamy