60. rocznica urodzin Jacka Kaczmarskiego

60. rocznica urodzin Jacka Kaczmarskiego

„Dziś mija 60. rocznica urodzin Jacka Kaczmarskiego – przedwcześnie zmarłego wybitnego pieśniarza, poety, jednego z najważniejszych przedstawicieli autorskiej piosenki literackiej, współpracownika Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

W swoich pieśniach opowiadał o teraźniejszości poprzez historyczne aluzje, które skłaniały do odnajdywania ukrytego sensu utworów. Często posługiwał się alegorią, symbolem, ale także ironią, przewrotną puentą, by w inteligentny i dyskretny sposób, unikając reperkusji ze strony komunistycznej cenzury, upomnieć się o fundamentalne prawa człowieka, jak wolność, godność, poszanowanie sprawiedliwości. W latach 80. wspierał podziemną Solidarność.

Pochylony na polskimi dziejami i polską kulturą, reinterpretował je w oryginalnym, błyskotliwym stylu. Posiadał wyjątkowy dar łączenia ważnych, zapadających w pamięć treści z poruszającą muzyką. Wszyscy śpiewaliśmy Jego legendarne utwory: Mury,Obławę, Katyń, które pozostaną  przejmującym świadectwem artystycznej odpowiedzialności za słowo wolne, krytyczne wobec zakłamanej rzeczywistości PRL. ”

Źródło:

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,540,60-rocznica-urodzin-jacka-kaczmarskiego.html

Reklamy